Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Lake of the Dead

Lake of the Dead

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Viy

Viy

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Leptirica

Leptirica

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eyes of Fire

Eyes of Fire

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Witchhammer

Witchhammer

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Short Sharp Shocks

Short Sharp Shocks

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Chinese Ghost Story

A Chinese Ghost Story

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
Scream

Scream

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sleep

Sleep

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Robin Redbreast

Robin Redbreast

1970
×
★★★★
Edit this entry  
08
A History of Horror

A History of Horror

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Police Are Blundering in the Dark

The Police Are Blundering in the Dark

1975
×
★★★
Edit this entry  
07
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Feast

The Feast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dinner in America

Dinner in America

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Matinee

The Last Matinee

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Cruel Jaws

Cruel Jaws

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Demonic

Demonic

2021
×
Edit this entry  
31
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Edit this entry  
31
The Death of

The Death of "Superman Lives": What Happened?

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
StageFright: Aquarius

StageFright: Aquarius

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Superman

Superman

1980
×
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Child

The Child

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dark August

Dark August

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dream No Evil

Dream No Evil

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★
Edit this entry  
23
Django

Django

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Munsters' Scary Little Christmas

The Munsters' Scary Little Christmas

1996
×
★★
Edit this entry  
22
My Stepmother Is an Alien

My Stepmother Is an Alien

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry