• The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • The Vigil

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memory Doll

    ★★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★½

  • Burning

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • Liz and the Blue Bird

    ★★★★

  • Forgotten

    ★★★½

  • Coco

    ★★★★½

  • I, Tonya

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★½

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★

  • Get Out

    ★★★

  • A Silent Voice

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★★

  • Your Name.

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★½

  • Train to Busan

    ★★★½

  • Captain America: Civil War

    ★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★½

  • Big Hero 6

    ★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • The Amazing Spider-Man 2

    ★★★

  • Whiplash

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion

    ★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Like Father, Like Son

    ★★★★½

  • Before Midnight

    ★★★½

  • Django Unchained

    ★★★½

  • The Amazing Spider-Man

    ★★½

  • One Day

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • Iron Man

    ★★½

  • Paprika

    ★★★½

  • The Girl Who Leapt Through Time

    ★★★½

  • The Painted Veil

    ★★★½

  • Before Sunset

    ★★★★½

  • Lost in Translation

    ★★★½

  • Insomnia

    ★★★½

  • In the Mood for Love

    ★★★★½

  • American Psycho

    ★★★

  • Fight Club

    ★★★★

  • Kikujiro

    ★★★★½

  • Life Is Beautiful

    ★★★½

  • Fireworks

    ★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★★

  • Kids Return

    ★★★½

  • Heat

    ★★★★

  • Casino

    ★★★★½

  • Before Sunrise

    ★★★★

  • True Romance

    ★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • The Double Life of Véronique

    ★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Awakenings

    ★★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★½

  • Scarface

    ★★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★