Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Project Power

Project Power

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Boy Band Con: The Lou Pearlman Story

The Boy Band Con: The Lou Pearlman Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Ugly Truth

The Ugly Truth

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Feels

The Feels

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Brick

Brick

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gifted

Gifted

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Now You See It...

Now You See It...

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry