• Spirited Away

    Spirited Away

    ★★★★★

    didn't realize how fun it would be to watch someone watch this film for the first time but it was almost as wonderful as the movie itself

  • Venom

    Venom

    ★★★★

    must a movie be “good”? can it not just include tom hardy jumping into a lobster tank and being gay for an alien?

  • Inception

    Inception

    ★★★★★

    you'd think after 25 times i'd stop getting chills at the end and yet,

  • Inception
  • Project Power

    Project Power

    ★★★★

    all i'm gonna say is before i watched this i saw a review that said it didn't quite hammer home the message about the government using black people as lab rats in their medical experiments enough and i would like to ask what movie did that reviewer watch because the villain literally monologues about henrietta lacks

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    let's pour one out for my dad who literally up until the moment before the reveal, even with ransom in the room and the shot which explicitly showed harlan slitting his own throat, thought the big twist was gonna be that harlan was still alive and had planned everything himself

  • 1917

    1917

    ★★★★

    yeah okay they got me with that technical wizardry i'll admit it

  • Raiders of the Lost Ark

    Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

    i hope they never remake the indiana jones films bc if i ever had to watch people's flesh literally melt from their skeletons in realistic cg instead of seeing the campy practical effects version i think i would go insane

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★½

    wanted to like this movie more than i did and i'm not sure why it didn't add up for me in the end. extra half star given for the fact that every single second it was so obvious that this was written and directed by a jew given the care the topic was treated with, and for the amount of fun i'm sure taika waititi had portraying hitler as a slapstick idiot.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    this movie is so good i almost wish i didn't see it bc i have so much to do but i can't stop thinking about this movie for long enough to do any of it

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

    i thought i'd heard all the possible takes on the orpheus and eurydice myth and then bam! the lesbians come and turn the myth on its head, making it seem like an entirely new story that i'm discovering for the very first time.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

    here's my review:
    1) women
    2) women
    3) women
    4) women
    5) needs more mary elizabeth winstead as huntress
    6) women