• Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★★★

    Halloween Kills has some kills indeed. It’s not the worst in the overall clusterfuck that is the Halloween franchise but it is the middle child in a fresh trilogy, so like any middle child it will take some time to even acknowledge and appreciate as a stand-alone. Haddonfield never looked so alive, it was refreshing to see the townspeople as something other than sitting ducks for once and the addition of some of the actors from the original coming back to…

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    ★★★½

    Almodóvar is a master at creating a beautifully inviting space filled with chaos. His films tend to celebrate women as they are, no filters, no tropes, just ladies dealing with shit in whatever way they see fit. The women in Mujeres al borde de un ataque de nervios deal with their troubles in the most Almodóvar way, utter chaos in stylish fits, destroy destroy but look good doing it.

  • The Voyeurs

    The Voyeurs

    ★★★★

    Cutting through and bursting an egg yolk is strangely satisfying and The Voyeurs had a few moments of that along with a stylish title sequence using that cool font from those romance novels you pretend to ignore at the bookstore, Ben Hardy closeups, Sydney Sweeney’s entire being and a look and feel reminiscent of Blow-Up, Dressed to Kill, and the obvious Rear Window, all great films that for sure inspired it. This was quite pleasing to me but like I said, cutting through an egg yolk is too.

  • The Three Deaths of Marisela Escobedo

    The Three Deaths of Marisela Escobedo

    ★★★★½

    An infuriating and heartbreaking documentary that hits home, I was born and raised in this border town, these are the all too familiar faces and the never ending accumulating pink crosses in light posts. Marisela Escobedo refused for her daughter to become just another one of these silenced symbols of beautiful life lost and wonderfully made her presence seen and heard, she was and remains everything the world needs, una chingona!

    Mujer, mereces pintar de rojo la ciudad, la nación,…

  • The Guilty

    The Guilty

    ★★

    Oh wow, that’s crazy, so will the dude who injured his knee need a bandage or not?

  • Diana: The Musical

    Diana: The Musical

    ★½

    There’s a whole song for her “fuck you” dress and a Charles and Camilla love song in there. 😵‍💫
    Prince Charles continues to be thrown a solid with his casting, first with Josh O’Connor in The Crown and now with this beautiful voiced good looking dude.

  • Malignant

    Malignant

    ★★★★½

    You can’t convince me that this isn’t the result of someone falling into some boredom fueled late night Mordake online rabbit hole. This was bonkers and stunning and not at all what I expected but everything I needed along with detective Kekoa’s phone number. Fucking hell what a whack ass trip.

  • Escape The Undertaker

    Escape The Undertaker

    ★★½

    Dream Daddy prepared me for interactive shit like this, so I faced The Undertaker in no time and successfully escaped only to be dragged back in to the begging during the credits where I made different incoherent choices and kept going back upstairs and the crocodile room three times before exiting all together. Was entertained on my first successful run.

  • Barbie: Big City, Big Dreams

    Barbie: Big City, Big Dreams

    ★★★½

    “The only labels we believe in are designer.”


    Now that Malibu Barbie and Brooklyn Barbie are a thing, when will they eventually set up Ken with Rafa? And will they get musical numbers and queer color coded sparkling clothes as well?

  • Dance of the Forty One

    Dance of the Forty One

    ★★★★

    Retired pop star Alfonso Herrera’s Ariel winning performance of Ignacio de la Torre, Mexican president Porfirio Díaz’ son-in-law rumored to be the unaccounted for number 42 on an infamous underground 1901 party of gay men, some in drag, that was for a long time swept under the rug and scrubbed off of México’s rich history. The film does a good job at portraying this event with the limited information out there regarding it but at the very least shines a light at a part of history often neglected and the brave men who were undeservingly punished.

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★★★

    Someone out there accurately brought up how if the events of Squid Game had taken place in México, game two would’ve been us just trying to unwrap a mazapán without it falling apart, and I honestly haven’t stopped thinking about that for days and picking out my casket. Sae-byeok (067) and Ji-yeong (240) deserved the world. Cho Sang-woo (218) ain’t shit but “I can change him y’all” I’ll say as he throws me into the abyss.


    Episodes 1-9: Oct 2, 2021

  • Britney Vs Spears

    Britney Vs Spears

    ★★★½

    Britney vs Spears, apart from the clever title, adds known figures from her past, some welcome a few others quite polarizing, sharing their experience with Britney and her situation to an audience who by now should know this whole conservatorship is bullshit. The most interesting and effective part of this documentary, however, comes by way of a recorded testimony of Britney herself the filmmakers found online, the same recorded testimony we’ve all heard, this time in a presentation worthy of it,…