Ryan has logged 42 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Killing Gunther

Killing Gunther

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Evolution

Evolution

2001
×
★★½
Edit this entry  
23
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
23
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
Spy

Spy

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Red State

Red State

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
It

It

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
15
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★½
Edit this entry  
10
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Edit this entry  
07
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Age of Shadows

The Age of Shadows

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★½
Edit this entry  
04
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry