Henry has logged 67 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Synonyms

Synonyms

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
First Love

First Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Street Scenes 1970

Street Scenes 1970

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Monos

Monos

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Liberator

The Liberator

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Starsky & Hutch

Starsky & Hutch

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
You Don't Mess with the Zohan

You Don't Mess with the Zohan

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mr. Roosevelt

Mr. Roosevelt

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Burial of Kojo

The Burial of Kojo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Bombay Rose

Bombay Rose

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
My English Cousin

My English Cousin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Endless Night

Endless Night

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Love Me Tender

Love Me Tender

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cunningham

Cunningham

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lost Okoroshi

The Lost Okoroshi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry