Henry has logged 101 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Nicky

Little Nicky

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Towards Mathilde

Towards Mathilde

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Husbands

Husbands

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Coco

Coco

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hunger

Hunger

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Grimsby

Grimsby

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Swallow

Swallow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Psych 2: Lassie Come Home

Psych 2: Lassie Come Home

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry