Recep has logged 52 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
The Nest

The Nest

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Edit this entry  
26
First Cow

First Cow

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★½
Edit this entry  
24
Undine

Undine

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Edit this entry  
21
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
18
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Edit this entry  
12
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Edit this entry  
11
Demolition

Demolition

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
An Autumn Tale

An Autumn Tale

1998
×
★★★½
Edit this entry  
09
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Where's Firuze?

Where's Firuze?

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Leyla Everlasting

Leyla Everlasting

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
05
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
05
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Control

Control

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cold War

Cold War

2018
×
★★½
Edit this entry