Michael has logged 291 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hunger

Hunger

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nimic

Nimic

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
OPAL

OPAL

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fainting Spells

Fainting Spells

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jáaji Approx.

Jáaji Approx.

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wawa

Wawa

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kunįkága Remembers Red Banks, Kunįkága Remembers the Welcome Song

Kunįkága Remembers Red Banks, Kunįkága Remembers the Welcome Song

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Flores

Flores

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pumpkin Song

Pumpkin Song

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Wishing Apple

Wishing Apple

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The future

The future

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry