Michael has logged 43 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mala Noche

Mala Noche

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Catfish

Catfish

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Angelic Conversation

The Angelic Conversation

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pan 700

Pan 700

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pan 699

Pan 699

1974
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Pan 698

Pan 698

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pan 697

Pan 697

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pan 4

Pan 4

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Pan 3

Pan 3

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pan 2

Pan 2

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pan 1

Pan 1

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pan 0

Pan 0

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Backstory

Backstory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
10 Minutes

10 Minutes

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dawn of the Deaf

Dawn of the Deaf

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Savages

The Savages

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Skin

Skin

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Heaven Is a Traffic Jam on the 405

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Venom and Eternity

Venom and Eternity

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Æon Flux

Æon Flux

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The World's End

The World's End

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Samsara

Samsara

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Threads

Threads

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fleetwood Mac: The Dance

Fleetwood Mac: The Dance

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry