Greg has written 306 reviews for films during 2020.

  • Wendy

    Wendy

    ★★★½

    Where the Wild Things Are, except with more annoying kids and adults instead of monsters.

  • Beasts Clawing at Straws

    Beasts Clawing at Straws

    ★★★★★

    This is my favorite thriller of 2020. Excellent cinematography and intricate story telling. 👌👌👌👌👌

    Anyone else craving a Lucky Strike?

  • On the Rocks

    On the Rocks

    ★★

    On the Rocks is one star short of "meh". It's not good. It's not very enjoyable. The dialogue is uninteresting. It takes the viewer nowhere.

    The film relies heavily on Bill Murray's charm, which is no where near enough to carry a 90 minute feature film about insecurities in an upper class marriage. As a matter of fact, every character in this film is completely unlikable.

  • Emma.

    Emma.

    ★★★½

    Emma is an enjoyable little flick. Period pieces like this are never really my thing, however, this one was pleasant. It helped that Taylor-Joy and Mia Goth were in it. Other positives were a fun score, excellent costume and set design, and great cinematography.

  • The Gentlemen

    The Gentlemen

    ★★★

    Cool movie bruv.

  • Feels Good Man

    Feels Good Man

    ★★★★

    A very interesting and somewhat sad documentary.

  • Death to 2020

    Death to 2020

    ★★★★

    Not a fan of mockumentaries, but I actually enjoyed this one. Never has a movie been so funny and sad at the same time.

  • Last and First Men

    Last and First Men

    ★★★★

    Words that come to mind after watching this piece by the late and great Johannson: epic, haunting, poetic, stunning.

    First and Last Men is a solid work of art; a visual masterpiece with a score and narration that will entrance the viewer.

  • Uncle Peckerhead

    Uncle Peckerhead

    ★★★★

    Good comedic and horror filled fun. Peck will win you over, and the band in this movie is really good.

  • Wander Darkly

    Wander Darkly

    ★★★½

    Although Wander Darkly doesn't give us anything new, the movie was executed well and gives a good story. It was A Marriage Story (a personal favorite) meets A Ghost Story (also a personal favorite).

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★½

    Had my attention at the beginning. Touching story. Overall it was terrible and predictable. Terrible.

  • Soul

    Soul

    ★★★★★

    Soul has the best animation style I've seen come out of Pixar studios. The film is beautiful visually. I certainly caught on to some Hertzfeldt influence here (both in story and in animation).


    Some criticism:
    While this movie had some interesting concepts, it was still pretty surface level and superficial stuff. The filmakers had an opportunity for a lesson on sadness and the bleaker parts of life that are inevitable under capitalism and cosumer culture, but missed it. Instead it…