Greg has written 16 reviews for films rated ★★ .

  • Bliss

    Bliss

    ★★

    This movie tries to be smart, but ends up being annoyingly bad.

    A wanna be The Matrix meets a wanna be Inception meets "why the fuck did I just watch that shit, and can I get the last 2 hours of my life back?

  • What Lies Below

    What Lies Below

    ★★

    B-side scifi horror. This was simply not good. It comes through with some suspense, but the screenwriting is trash and the acting, well, let's just say I've seen better acting in porn.

  • Deadly Illusions

    Deadly Illusions

    ★★

    Bad stuff.

  • Synchronic

    Synchronic

    ★★

    Just couldn't get behind the idea of a time traveling drug. This movie didn't do much for me.

  • On the Rocks

    On the Rocks

    ★★

    On the Rocks is one star short of "meh". It's not good. It's not very enjoyable. The dialogue is uninteresting. It takes the viewer nowhere.

    The film relies heavily on Bill Murray's charm, which is no where near enough to carry a 90 minute feature film about insecurities in an upper class marriage. As a matter of fact, every character in this film is completely unlikable.

  • Guest House

    Guest House

    ★★

    Just no.

  • Freaky

    Freaky

    ★★

    This was a dud of a film.

  • Capone

    Capone

    ★★

    Tom Hardy plays a deteriorating shit bag. I know Capone is a drama about a terrible medical condition, but this seemed almost comedic. Hardy's acting was not convincing enough to take seriously, and not even the supporting cast (perhaps just as bad) could save him. The editing in the movie was pretty standard, and the script is, really, just bad. This definitely didn't feel like a $20+ million project.

    Also, according to Matt Dillon's character, Hillbillies are geographically from the swamplands of Florida.

  • The Lobster

    The Lobster

    I see the appeal, but couldn't get into it.

  • Hamilton

    Hamilton

    I think I got into a fight with my wife over everything I disliked about this movie. I love a good musical, and I'm not saying Hamilton the musical was complete shit, but it's definately overrrated.

  • Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

    Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

    ★★

    Least favorite of all Sleepaway Camps so far. This one tries too hard. Part 2 could get away with it, but this one just can't. It is now in the realm of the super absurd. I'm not saying I took the first 2 seriously, but what started as a movie with a possible moral chip in its hand quickly drifted into the sea of the hollywood slasher craze of the time... This movie was basic.

  • Pyewacket

    Pyewacket

    ★★

    #25 in my October 2020 31 days of horror. Pyewacket is definately a yawner. A slow burn, I guess, but not in a way that really builds the story or developes the characters much. It's a tense movie and it has some creepy vibes, but overall I didn't like it very much.