Greg has written 170 reviews for films rated ★★★★ .

  • Prisoners of the Ghostland

    Prisoners of the Ghostland

    ★★★★

    A twisted mash up of neo-noir, neo-western, post apocalyptic madness. This one is full of beautiful cinematography, fun costume and set design and an easy on the brain storyline with a few surprises.

  • Million Dollar Baby

    Million Dollar Baby

    Probably my favorite Eastwood joint.

  • Where the Buffalo Roam

    Where the Buffalo Roam

    ★★★★

    How did I only now watch this 41 years later as an adult? So good and funny as hell.

  • The Night House

    The Night House

    ★★★★

    A bit of a slow burn, but it's a very well acted and crafted psychological horror. I really liked it. Will need a second watch for sure.

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★

    One of the most enjoyable comic book based movies I've ever watched.

  • The Tomorrow War

    The Tomorrow War

    ★★★★

    Alright so this isn't a genius masterpiece, but the monsters were cool af, the story kept going, and was epic and engaging. It had a pretty cool cast, and an action/sci-fi movie with Chris Pratt in the lead is always going to be a treat.

  • Wrath of Man

    Wrath of Man

    ★★★★

    Wrath of Man took a while to get me fully engaged, but when it did, it was on. This was a fun mix of the revenge-action/heist film genres, with both aspects done well.

    I really was not a fan of some of the odd camera angles, editing decisions, nor the strange video game like shots. Still, the story pulled through, and made for some fun suspense, violence, and even a bit of mystery and humor - Guy Richie knows the right stuff, I guess.

  • Men & Chicken

    Men & Chicken

    ★★★★

    An odd, yet touching dark comedy. This is an uncomfortably good, but also sad in many ways, bleak af movie.

  • Cruella

    Cruella

    ★★★★

    I actually truly enjoyed this.

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★★

    This exceeded my expectations. A great continuation of what seems to be one of those franchises which will keep going. Great sound and excellent editing/cinematography.

  • Two Days, One Night

    Two Days, One Night

    ★★★★

    Capitalism is ruthless. It does not value human life. There is no compassion that can be expected in our wold outside of our own working class solidarity. Capitalists will pit worker against worker in order to gain profit and/or maintain control. This movie is a reminder of all of this. Very well acted, and not subtle at all in its themes.

    Imagine, though, how this could have been about a vote to unionize? Still, this is powerful, independent cinema. ❤

  • Hell or High Water

    Hell or High Water

    ★★★★

    A gem of an action thriller. Great story. Great cinematography. Filled with memorable and quatable moments.