Greg has written 147 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Blue Bayou

    Blue Bayou

    ★★★★★

    I can't remember the last time I cried like a baby in a movie theatre. Oh yeah, 10 minutes ago watching Blue Bayou.

    Holy shit this was a tearjerker. A little formulaic, but fuck if it didn't pull at every right human heartstring. Easily a contendor for top 5 this year. Oh, and the acting? Powerful. 💔💔💔💔💔

  • Scenes from a Marriage

    Scenes from a Marriage

    ★★★★★

    Episode 1:
    A strong opening chapter for what is sure to be a relentless journey of gut wrenching sadness and raw emotion. Levi's adaptation is complete with beautiful shots and a soft score that compliments the mood so well. I never bothered to imagined a modern take on Bergmann's classic, but this does not dissapoint in anyway. Can't wait for the next one.

    Episode 2:
    A powerful perfomace by Oscar Isaac. This one delivers the heartbreak. The writting and editing…

  • Candyman

    Candyman

    ★★★★★

    Everything about this was prime time. Rarely do you find a rendition, recreation, or retelling of an original piece that far surpasses its source material,but this fucking does it.

    It has beautiful shots combined with tense moments and great acting. The style and animation in it was great.

    This flick is 5 star content for sure.

  • Annette

    Annette

    ★★★★★

    A very odd, but certainly brilliant musical. I loved every minute of this movie, - from the opening scene through the closing credits.

    Annette is remarkably creative. Its filled with interesting editing decisions and engaging camera work. It's poetic and dark, but not too heavy considering the story. It has many hooks and catchy repetitions. I think I'll be in love with this movie for a long time to come. ❤

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★★

    Holy hell, this was a treat to watch in a movie theatre. There is something to celebrate here with David Lowery's latest accomplishment. The build up and anticipation leading to this film's long overdue release was warranted. Every aspect of this film - from the sound design and score, to the acting and writing, to everything else about this movie - was top fucking notch.

    There is so much to say about how the story was laid out, but I will save that for a second watch. For now, I will sit in appreciation of what I just experienced.

  • Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

    Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

    ★★★★★

    As a Bourdain fan, of course I liked it. As a film fan, I thought it was good in a very linear and conventional way. As a human being, I found it way too emotionally and existentially relatable.

    In a world full of heartbreak and confusion, Tony was simply a reflection of it all.

    A note to those saying they found the film exploitative: yeah - welcome to capitalism.

  • Pig

    Pig

    ★★★★★

    Pig was not at all what I expected, which was a typical revenge flick. The film, however, was exceptional in a very different way. Perhaps a much better way.

    It's a beautifully shot and edited film. It's a story of loss composed so subtley and deep. The score adds to the film's existential and depressive mood in a very artistic and poetically satisfying way. Every performance in Pig is golden.

    This is a very special piece of modern cinema.

    There is no revenge. Only heartache and wonder. This is one of the year's best, no doubt.

  • Skate Kitchen

    Skate Kitchen

    ★★★★★

    A movie that got better with a second watch. I love the editing, the sincerity, the skate sequences, and the soundtrack/score.

  • Rosemary's Baby

    Rosemary's Baby

    A classic masterpiece if there ever was one.

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★★

    An excellent piece of musical, political and cultural history. A well put-together story of music, love, and movement during a time of hope, anger, and revolutionary energy. This right here is a must watch for the people of this generation.

    Summer of Soul... is a magical documentation of love that you'd be hard pressed to find at any arts or music festival today, which are saturated by capitalist consumerism and corporately white-washed of most genuine energy and organic culture. This is a sad truth. Because of this, watching Summer of Soul... was both refreshing and somewhat depressing. At any rate, I'm glad this exists.

  • The Raid 2

    The Raid 2

    ★★★★★

    After watching the first film, I couldn't go a day without watching this one. My mind hurts trying to grasp the amazing talent it took to direct, choreograph, shoot, edit, and put together the amazing fight sequences and practical effects in this sequal. The sound design and score are also as good as it gets. This is the rare moment where a sequal tops the original. Five damn stars!

  • King of New York

    King of New York

    ★★★★★

    "Bang, bang"

    This one gets an unapologetic 5 stars for cast and style alone. King of New York is both peak Ferrara and peak Walken.

    Farrara is King of gritty (but artistic) crime films, and this doesn't disappoint.

    PS: you see, this is whole plot is what happens when people don't have the communism they deserve (not sarcasm).