Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Turning

The Turning

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Antonio Gaudí

Antonio Gaudí

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mustang

Mustang

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lamerica

Lamerica

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ema

Ema

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Weekend

Weekend

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Falsettos

Falsettos

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
RR

RR

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Light of My Life

Light of My Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
23rd Psalm Branch

23rd Psalm Branch

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
At Sea

At Sea

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ruhr

Ruhr

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
All These Sleepless Nights

All These Sleepless Nights

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Side/Walk/Shuttle

Side/Walk/Shuttle

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A White, White Day

A White, White Day

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bait

Bait

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
100 Yen Love

100 Yen Love

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Loveless

Loveless

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jimmy Timmy Power Hour 3: The Jerkinators!

Jimmy Timmy Power Hour 3: The Jerkinators!

2006
×
★★
Read the review Edit this entry