alexa has logged 122 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thor

Thor

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pinocchio

Pinocchio

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry