Charlie has logged 285 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Zen Diaries of Garry Shandling

The Zen Diaries of Garry Shandling

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Normal Heart

The Normal Heart

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Animal House

Animal House

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blaze

Blaze

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Read It and Weep

Read It and Weep

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Buddies

Buddies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stripes

Stripes

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pixel Perfect

Pixel Perfect

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stuck in the Suburbs

Stuck in the Suburbs

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Minutemen

Minutemen

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry