𝑹𝒆𝒔𝒖𝒍 has logged 240 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before the Rain

Before the Rain

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sisters in Arms

Sisters in Arms

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fury

Fury

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Girls of the Sun

Girls of the Sun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Red Dot

Red Dot

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shirin

Shirin

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Time of the Gypsies

Time of the Gypsies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Apple

The Apple

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Legend of the Ugly King

The Legend of the Ugly King

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Garage Olimpo

Garage Olimpo

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Five Broken Cameras

Five Broken Cameras

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cell 211

Cell 211

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Future Lasts Forever

Future Lasts Forever

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Half Moon

Half Moon

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Herd

The Herd

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
İris

İris

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry