𝑹𝒆𝒔𝒖𝒍 has logged 190 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
City Lights

City Lights

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Time to Love

Time to Love

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hope

Hope

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rocky

Rocky

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yol

Yol

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wall

The Wall

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry