Rethaam has logged 97 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize

Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Waves '98

Waves '98

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
29
An Egyptian Story

An Egyptian Story

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★
Edit this entry  
29
Frank

Frank

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Colours

Colours

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Noura's Dream

Noura's Dream

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mondial 2010

Mondial 2010

2014
×
½
Edit this entry  
26
3 Centimetres

3 Centimetres

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Scales

Scales

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mucize

Mucize

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sukkar Mor

Sukkar Mor

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Police

Police

1916
×
★★★
Edit this entry  
25
New York 1911

New York 1911

1911
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Edit this entry  
24
Alexandria… Why?

Alexandria… Why?

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shirley

Shirley

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
First Feature

First Feature

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The 8th Day of the Week

The 8th Day of the Week

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
He Took His Skin Off for Me

He Took His Skin Off for Me

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
122

122

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Land

The Land

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
8:46

8:46

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Michael Che Matters

Michael Che Matters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mighty River

The Mighty River

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★
Edit this entry  
19
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
Introduction to the End of an Argument

Introduction to the End of an Argument

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
Wajib

Wajib

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
1408

1408

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
The Seafarers

The Seafarers

1953
×
★★½
Edit this entry  
18
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★
Edit this entry  
17
The Sleeping Sun Station

The Sleeping Sun Station

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★½
Edit this entry  
17
Barbie as Rapunzel

Barbie as Rapunzel

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
Salaam Cinema

Salaam Cinema

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry