Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Medea

Medea

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Isle

The Isle

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silence Has No Wings

Silence Has No Wings

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bāhubali: The Beginning

Bāhubali: The Beginning

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Music

Music

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Beginning

Beginning

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cremaster 3

Cremaster 3

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cremaster 2

Cremaster 2

1999
×
Read the review Edit this entry  
18
Cremaster 5

Cremaster 5

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cremaster 1

Cremaster 1

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Cremaster 4

Cremaster 4

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Ulysses

Ulysses

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Iphigenia

Iphigenia

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
Troy

Troy

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Glass Lips

Glass Lips

2007
×
★★½
Edit this entry  
20
The Village

The Village

2004
×
★★½
Edit this entry  
19
Kite

Kite

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Warning from Space

Warning from Space

1956
×
★½
Edit this entry  
18
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★
Edit this entry  
15
1900

1900

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sukiyaki Western Django

Sukiyaki Western Django

2007
×
★★½
Edit this entry  
14
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Last Days in the Desert

Last Days in the Desert

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trump vs the Illuminati

Trump vs the Illuminati

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Possessor

Possessor

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★
Edit this entry  
28
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
#Alive

#Alive

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry