RetroMovieNerd has logged 83 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Life

Life

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Ape

The Ape

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thirteen Women

Thirteen Women

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Monster Walks

The Monster Walks

1932
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
White Lightning

White Lightning

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eagle vs. Silver Fox

Eagle vs. Silver Fox

1980
×
Edit this entry  
15
The Last Reunion

The Last Reunion

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Killer Wears White

Killer Wears White

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Five Deadly Angels

Five Deadly Angels

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Forbidden World

Forbidden World

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Battle for the Lost Planet

Battle for the Lost Planet

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
An American Werewolf in Paris

An American Werewolf in Paris

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Devil's Own

The Devil's Own

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Juggernaut

Juggernaut

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Fallen

Fallen

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Torso

Torso

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mask of Fu Manchu

The Mask of Fu Manchu

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thriller: A Cruel Picture

Thriller: A Cruel Picture

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Action Jackson

Action Jackson

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Phantom

The Phantom

1931
×
Read the review Edit this entry  
10
Murder by the Clock

Murder by the Clock

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Mad Genius

The Mad Genius

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Svengali

Svengali

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Being

The Being

1983
×
★½
Edit this entry  
19
The Drums of Jeopardy

The Drums of Jeopardy

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blackbelt II: Fatal Force

Blackbelt II: Fatal Force

1989
×
Edit this entry  
12
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1977
×
★★★
Edit this entry  
07
The Man in the Iron Mask

The Man in the Iron Mask

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Big Game

The Big Game

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Bell from Hell

Bell from Hell

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scorpio

Scorpio

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
No Way Out

No Way Out

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry