Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Matilda

Matilda

1996
×
★★★½
Edit this entry  
17
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
Edit this entry  
13
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★
Edit this entry  
11
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
01
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Edit this entry  
29
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Uninvited

The Uninvited

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ophelia

Ophelia

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Stepfather

The Stepfather

2009
×
★★½
Edit this entry  
20
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Messengers

The Messengers

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry