Richard has logged 133 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carrie

Carrie

2013
×
Read the review Edit this entry  
01
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lasseter's Bones

Lasseter's Bones

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
White House Down

White House Down

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Filth

Filth

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rush

Rush

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
RoboCop 3

RoboCop 3

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Speed 2: Cruise Control

Speed 2: Cruise Control

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Elysium

Elysium

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Next Karate Kid

The Next Karate Kid

1994
×
Read the review Edit this entry  
06
Taken 2

Taken 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Masters of the Universe

Masters of the Universe

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Silverado

Silverado

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
RocketMan

RocketMan

1997
×
Read the review Edit this entry  
06
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shaft

Shaft

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
S.W.A.T.

S.W.A.T.

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Underdog

Underdog

2007
×
Read the review Edit this entry  
03
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Dictator

The Dictator

2012
×
Read the review Edit this entry