Richard has logged 960 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Red River

Red River

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Europa

Europa

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Demons

Demons

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Air Force

Air Force

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Hawaii

Blue Hawaii

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sergeant York

Sergeant York

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Wake Up Screaming

I Wake Up Screaming

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love Hard

Love Hard

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Finch

Finch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Camille

Camille

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Four Against the Bank

Four Against the Bank

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1911
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Road to Glory

The Road to Glory

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bachelor's Paradise

The Bachelor's Paradise

1901
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ceiling Zero

Ceiling Zero

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The White Diamond

The White Diamond

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
One Day

One Day

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Barbary Coast

Barbary Coast

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Summertime

Summertime

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Poseidon

Poseidon

2006
×
Read the review Edit this entry  
06
Hot Shots!

Hot Shots!

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Today We Live

Today We Live

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Porky's

Porky's

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tiger Shark

Tiger Shark

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bananas

Bananas

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Crowd Roars

The Crowd Roars

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Troy

Troy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hypnotic

Hypnotic

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Browning Version

The Browning Version

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry