Richard has logged 93 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
El Cid

El Cid

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
People Will Talk

People Will Talk

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ziegfeld Girl

Ziegfeld Girl

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Unholy

The Unholy

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wildcat

The Wildcat

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pinocchio

Pinocchio

1911
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Terrible Teddy, the Grizzly King

Terrible Teddy, the Grizzly King

1901
×
Read the review Edit this entry  
25
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
An American Tail: Fievel Goes West

An American Tail: Fievel Goes West

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Fools' Parade

Fools' Parade

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Topaz

Topaz

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Two Rode Together

Two Rode Together

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Year Earth Changed

The Year Earth Changed

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Across the Wide Missouri

Across the Wide Missouri

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
They Met in Bombay

They Met in Bombay

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dance, Fools, Dance

Dance, Fools, Dance

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sheik

The Sheik

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry