• Monster

    Monster

    ★★

    Despite a fine cast delivering the emotion and gravitas to the narrative, Anthony Mandela’s film based on Walter Dean Myers’ novel doesn’t provide enough in the way of either empathy or horror to break through its glass ceiling of a subject matter you don’t really want to sit through.

  • Delicatessen

    Delicatessen

    ★★★

    Daily Decade Films | A Letterboxd History 2021

    Jeunet and Carols excessive, manic style is something you’re onboard with or not in an energetic darkly comic post-apocalyptic feature mostly within the confines of an apartment building as Pinon’s circus clown is pursued by Dreyfus’ butcher landlord in a zany motion picture.

  • To Catch a Thief

    To Catch a Thief

    ★★★★

    May Month of Mystery | Hitchcock Month - Part 2

    Hitchcock’s romantic thriller, far more light-hearted than he is renowned for, is a fun experience with Cary Grant immensely charming and Grace Kelly a perfect foil for his suave former criminal in pursuit of a copycat jewel thief across the beautifully shot French Riviera in a joyful watch.

    Alfred Hitchcock ranked

  • Fantastic Mr. Fox

    Fantastic Mr. Fox

    ★★★

    The Works | Wes Anderson

    His visual style elevated through the medium of stop-motion animation, Wes Anderson's oddball adaptation of Roald Dahl's classic children's novel is interesting viewing, but one too niche to be a crowd pleasing family feature but more a unique experiment from the filmmaker.

    Wes Anderson ranked

  • Stripes

    Stripes

    ★★★★

    Daily Decade Films | A Letterboxd History 2021

    A fun-filled comedy from Ivan Reitman with a cast of comedic actors on the cusp of movie superstardom, utilising the camaraderie of life in the army and basic training in a series of humorous moments for an enjoyable light-hearted look at the bonds of brotherhood when serving your country.

  • Rear Window

    Rear Window

    ★★★★★

    May Month of Mystery | Hitchcock Month - Part 2

    A brilliant suspense film making full use of its limited setting as Hitchcock shows his incredible craft with a stellar cast led by Stewart and Kelly guiding the narrative to completion, the latter a picture in every scene from her dreamlike introduction in a magnificent motion picture.

    Alfred Hitchcock ranked

  • The Ladykillers

    The Ladykillers

    The Works | The Coen Brothers

    A woeful misfire from Joel and Ethan Coen in the latter’s first credited directorial feature in an almost farcical adaptation of the Ealing Studios classic with an assortment of characters belonging in differing films crammed into this over-egged pudding of a film with little substance.

    The Coen Brothers ranked

  • Walkabout

    Walkabout

    ★★★★

    Daily Decade Films | A Letterboxd History 2021

    An evocatively shot film from Nicolas Roeg as Jenny Agutter, stripping herself of the innocent veil from The Railway Children, is forced to survive in the Australian Outback in a visceral picture of unrelenting harshness of human survival and desires.

  • Dial M for Murder

    Dial M for Murder

    ★★★

    May Month of Mystery | Hitchcock Month - Part 2

    While 3D's technical aspect for presentation results in a strange looking film at times for Hitchcock with camera shots, angles, and blocking , its stars Milland and the angelic Ms. Kelly make this suspenseful cat-and-mouse story compelling to see through to the end.

    Alfred Hitchcock ranked

  • Things Heard & Seen

    Things Heard & Seen

    A painfully dull narrative ultimately about temptation posing as a supernatural psychological horror that, in the rare occurrences of such elements, feels out of place in the overall narrative as Seyfried and Norton try to make anything in Shari Springer Berman and Robert Pulcini’s adaptation interesting; an impossible task.

  • Lola

    Lola

    ★★★★

    Daily Decade Films | A Letterboxd History 2021

    Jacques Demy’s first feature, a tale of living on with unrequited love is a powerfully heartbreaking look at the cold harsh realities of life; Anouk Aimée mesmerising as Demy’s titular Lola as she, suffering her own rejections, deals with the advances of old friends and lustful admirers in a terrific, grounded romantic drama.

  • I Confess

    I Confess

    ★★★

    May Month of Mystery | Hitchcock Month - Part 2

    The mixture of Cliff’s strong acting and Hitchcock’s equally adept direction, while a notable conflict in production, makes for compelling watching to alleviate from the feature’s underwhelming story that lacks the necessary suspense nor intrigue as it plays out.

    Alfred Hitchcock ranked