Richard has logged 35 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hotel for Dogs

Hotel for Dogs

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry