Sort by

Rick has logged 185 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
(T)ERROR

(T)ERROR

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ten Wanted Men

Ten Wanted Men

1955
×
Read the review Edit this entry  
13
Kate and Anna McGarrigle

Kate and Anna McGarrigle

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
House of Strangers

House of Strangers

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Samurai and Idiots: The Olympus Affair

Samurai and Idiots: The Olympus Affair

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Marked Woman

Marked Woman

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Cat and the Fiddle

The Cat and the Fiddle

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Orion: The Man Who Would Be King

Orion: The Man Who Would Be King

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hulk

Hulk

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Age of Love

The Age of Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Limey

The Limey

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Chocolate Soldier

The Chocolate Soldier

1941
×
Read the review Edit this entry  
12
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gunsight Ridge

Gunsight Ridge

1957
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rosalie

Rosalie

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wind

The Wind

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kiss Me Kate

Kiss Me Kate

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Card

The Card

1952
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Girl of the Golden West

The Girl of the Golden West

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Violent Men

The Violent Men

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bitter Sweet

Bitter Sweet

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stranger on Horseback

Stranger on Horseback

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wichita

Wichita

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Seance on a Wet Afternoon

Seance on a Wet Afternoon

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Border River

Border River

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Capote

Capote

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dark Victory

Dark Victory

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Star

The Star

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gypsy

Gypsy

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Unforgiven

The Unforgiven

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Golden Boy

Golden Boy

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hard Way

The Hard Way

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Little Foxes

The Little Foxes

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Two Mrs. Carrolls

The Two Mrs. Carrolls

1947
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
In This Our Life

In This Our Life

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Old Maid

The Old Maid

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Witness to Murder

Witness to Murder

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry