Sort by

Rick has logged 33 entries for films during July 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Way Down East

Way Down East

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Arizona

Arizona

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The White Sister

The White Sister

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
Follow Me, Boys!

Follow Me, Boys!

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Portrait of Jennie

Portrait of Jennie

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
One Romantic Night

One Romantic Night

1930
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Shockproof

Shockproof

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Usurer

The Usurer

1910
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ladies In Love

Ladies In Love

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wind

The Wind

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Amy

Amy

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Mothering Heart

The Mothering Heart

1913
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
His Trust

His Trust

1911
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The New York Hat

The New York Hat

1912
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Unchanging Sea

The Unchanging Sea

1910
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry