becca has logged 212 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
31
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Handmaid's Tale

The Handmaid's Tale

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
One Day in the Life of Andrei Arsenevich

One Day in the Life of Andrei Arsenevich

1999
×
Edit this entry  
14
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Instinct

Instinct

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sonata

Sonata

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paradise: Love

Paradise: Love

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Little Girl

Little Girl

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Voyage in Time

Voyage in Time

1983
×
Edit this entry  
30
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
21
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
19
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry