Riley has logged 344 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Project X

Project X

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Old School

Old School

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Slacker

Slacker

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sanshiro Sugata

Sanshiro Sugata

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Dawn Wall

The Dawn Wall

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hamburger Hill

Hamburger Hill

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry