Sort by

jourdain has logged 505 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death to Smoochy

Death to Smoochy

2002
×
★★★½
Edit this entry  
31
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
Edit this entry  
30
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
Edit this entry  
30
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Regular Show: The Movie

Regular Show: The Movie

2015
×
Edit this entry  
26
Gotti

Gotti

2018
×
½
Edit this entry  
26
Career Opportunities

Career Opportunities

1991
×
★½
Edit this entry  
24
Bird Box

Bird Box

2018
×
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
Archangel

Archangel

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Play It as It Lays

Play It as It Lays

1972
×
★★★
Edit this entry  
21
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★½
Edit this entry  
18
Holiday in Handcuffs

Holiday in Handcuffs

2007
×
★½
Edit this entry  
17
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Overboard

Overboard

1987
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
13
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★½
Edit this entry  
11
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★½
Edit this entry  
11
The New Kids

The New Kids

1985
×
★½
Edit this entry  
11
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★½
Edit this entry  
10
Just Friends

Just Friends

2005
×
Edit this entry  
07
Revenge

Revenge

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Nancy

Nancy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Ginger & Rosa

Ginger & Rosa

2012
×
Edit this entry  
02
The Spirit of Christmas

The Spirit of Christmas

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★½
Edit this entry  
28
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Edit this entry  
28
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nothing Sacred

Nothing Sacred

1937
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
She's Out of My League

She's Out of My League

2010
×
★★
Edit this entry  
21
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry