Sort by

jourdain has logged 44 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Edit this entry  
31
Glitter

Glitter

2001
×
Edit this entry  
31
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★
Edit this entry  
30
Demon Seed

Demon Seed

1977
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Joy Luck Club

The Joy Luck Club

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Butter on the Latch

Butter on the Latch

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★★
Edit this entry  
27
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★½
Edit this entry  
26
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Time Machine

The Time Machine

1960
×
★★★
Edit this entry  
22
The Time Traveler's Wife

The Time Traveler's Wife

2009
×
½
Edit this entry  
21
Thou Wast Mild and Lovely

Thou Wast Mild and Lovely

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★★
Edit this entry  
17
New in Town

New in Town

2009
×
★½
Edit this entry  
17
Appaloosa

Appaloosa

2008
×
Edit this entry  
16
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
On the Town

On the Town

1949
×
★★★½
Edit this entry  
11
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
Edit this entry  
10
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
Edit this entry  
09
The Snowman

The Snowman

2017
×
Edit this entry  
08
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Network

Network

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Garden State

Garden State

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★★★
Edit this entry  
05
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
Edit this entry  
04
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Edit this entry  
03
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Tusk

Tusk

2014
×
★★
Read prior review Edit this entry  
02
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
Edit this entry  
02
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry