Sort by

Jourdain has logged 1,180 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
Edit this entry  
31
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
Edit this entry  
31
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
Edit this entry  
31
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
Edit this entry  
30
Beautiful Something

Beautiful Something

2015
×
Edit this entry  
29
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sailor Moon R: The Movie

Sailor Moon R: The Movie

1993
×
Edit this entry  
29
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Missing Link

Missing Link

2019
×
Edit this entry  
29
Lost in Yonkers

Lost in Yonkers

1993
×
★★★★
Edit this entry  
29
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
Edit this entry  
28
Minions

Minions

2015
×
Edit this entry  
28
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Abominable

Abominable

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Fences

Fences

2016
×
Edit this entry  
27
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★★
Edit this entry  
27
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
Edit this entry  
26
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
Edit this entry  
26
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
Edit this entry  
26
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
Edit this entry  
25
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
Edit this entry  
25
Vertigo

Vertigo

1958
×
Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
Edit this entry  
25
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
Edit this entry  
25
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
All Through the House

All Through the House

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
River's Edge

River's Edge

1986
×
Edit this entry  
23
Permanent Record

Permanent Record

1988
×
Edit this entry  
23
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Net

The Net

1995
×
Read the review Edit this entry  
23
Come Play

Come Play

2020
×
★★
Edit this entry  
23
Akira

Akira

1988
×
Edit this entry  
23
Bluebeard

Bluebeard

2009
×
Edit this entry  
22
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
Edit this entry  
22
Monster High: 13 Wishes

Monster High: 13 Wishes

2013
×
Edit this entry  
22
Queen Bee

Queen Bee

1955
×
Edit this entry  
21
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
Edit this entry  
21
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
Edit this entry  
20
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
Edit this entry  
20
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Edit this entry  
18
Monster High: Haunted

Monster High: Haunted

2015
×
Read the review Edit this entry