Highest rated films

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Lemonade

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

  • Moana

    ★★★★

  • The Love Witch

    ★★★★

  • Zootopia

    ★★★½

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★★

  • Say Anything...

    ★★★★★

  • Obvious Child

    ★★★★★

  • The Women

    ★★★★★

  • Creed

    ★★★★½

  • Over the Garden Wall

    ★★★★½

  • All About Eve

    ★★★★½

  • Addams Family Values

    ★★★★½

  • Interiors

    ★★★★½

  • The Misfits

    ★★★★½

  • Eve's Bayou

    ★★★★½

  • The Truman Show

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 192 Films watched
  • 16 Average per month
  • 3.7 Average per week

Milestones

First Film

Megamind

Jan 3

Most Watched

What Happened, Miss Simone?

twice

Practical Magic

twice

Weird Science

twice

The Spectacular Now

twice

The Tree of Life

twice

Last Film

Interiors

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
110 films
Drama
81 films
Romance
61 films
Fantasy
32 films
Adventure
28 films
Family
28 films
Thriller
25 films
Horror
23 films
Action
19 films
Sci Fi
18 films
USA
178 films
UK
20 films
France
9 films
Canada
7 films
Germany
5 films
Japan
2 films
Australia
2 films
Denmark
1 film
English
189 films
French
12 films
Spanish
7 films
German
6 films
Italian
3 films
Russian
3 films
Czech
2 films
Portuguese
2 films
Latin
2 films
Armenian
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 46 Added 440

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jourdain’s most liked review

Bring It On

★★★★

Perfect metaphor for cultural appropriation and it also discredits the white savior complex.

More reviews

Jourdain’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Christian Mingle
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Something Short of Paradise

Films Jourdain watched in 2016

  • Interiors
  • The Fits
  • Eve's Bayou
  • The Rock
  • My Santa
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • House of Sand and Fog
  • The Muppets
  • The Muppet Christmas Carol
  • All I Wanna Do
  • Get Over It
  • The Year Without a Santa Claus
  • Alice Through the Looking Glass
  • Bachelorette
  • Obvious Child
  • La La Land
  • Home for the Holidays
  • Waitress
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • The Neon Demon
  • Zootopia
  • The Angry Birds Movie
  • Love Actually
  • Shakespeare in Love
  • What's Eating Gilbert Grape
  • Yelling To The Sky
  • Grosse Pointe Blank
  • Dazed and Confused
  • Jungle Fever
  • All About Eve
  • Sabrina
  • Sabrina
  • C.H.U.D.
  • Yoga Hosers
  • My First Mister
  • It's a Disaster
  • Merry Christmas, Mr. Lawrence
  • Bridget Jones's Diary
  • Moana
  • Santa Claus Conquers the Martians
  • What Happened, Miss Simone?
  • What Happened, Miss Simone?
  • Jaws
  • Paddington
  • Happy Gilmore
  • Wild at Heart
  • The Love Witch
  • Burn After Reading
  • The Wood
  • Beyond the Lights
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Shattered Glass
  • Lemonade
  • National Treasure
  • Temptation: Confessions of a Marriage Counselor
  • Minority Report
  • Arrival
  • Ouija: Origin of Evil
  • The Peanuts Movie
  • High Fidelity
  • Baby Boom
  • Amadeus
  • Doctor Strange
  • Pee-wee's Big Adventure
  • Moonlight
  • The Boxtrolls
  • Addams Family Values
  • Revolver
  • The Addams Family
  • The Princess Bride
  • Halloweentown II: Kalabar's Revenge
  • Working Girl
  • Practical Magic
  • The Innkeepers
  • Over the Garden Wall
  • The Witches of Eastwick
  • Mary Reilly
  • Vamps
  • The Women
  • Secretary
  • Some Kind of Wonderful
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • The Witches
  • The Craft
  • Interview with the Vampire
  • Night of the Comet
  • The Lost Boys
  • Earth Girls Are Easy
  • Weird Science
  • Hellions
  • Electrick Children
  • Ginger Snaps
  • Adventures in Babysitting
  • Queen of the Damned
  • Pleasantville
  • American Honey
  • Friends with Kids
  • Grease Live
  • World of Tomorrow
  • Black Girl in Paris
  • Hotel Transylvania 2
  • The Misfits
  • Step Brothers
  • Something Wild
  • Say Anything...
  • Suicide Kale
  • Rent
  • Mulholland Drive
  • Bring It On
  • I'm Going to Tell You a Secret
  • Down with Love
  • Chasing Amy
  • The Invention of Lying
  • Django Unchained
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • School of Rock
  • The House of Yes
  • Sleep with Me
  • Something Short of Paradise
  • Matilda
  • Zack and Miri Make a Porno
  • Easy A
  • The Spectacular Now
  • Nick and Norah's Infinite Playlist
  • Practical Magic
  • Uptown Girls
  • Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day
  • Horrible Bosses
  • Fired Up!
  • Sex Drive
  • Chimes at Midnight
  • Sixteen Candles
  • Grease 2
  • Sausage Party
  • A Midsummer Night's Dream
  • Kubo and the Two Strings
  • Daisies
  • Woman of the Year
  • The Secret Life of Pets
  • Kung Fu Panda
  • Hotel Transylvania
  • Wild Things
  • 40 Days and 40 Nights
  • The Truman Show
  • Christian Mingle
  • Ghostbusters
  • I'm Gonna Git You Sucka
  • A Thin Line Between Love and Hate
  • Hairspray
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • I Can Do Bad All By Myself
  • GoodFellas
  • Scarface
  • The Overnight
  • Pet Sematary
  • Captain America: Civil War
  • Josie and the Pussycats
  • Near Dark
  • Blue Steel
  • On the Line
  • At First Sight
  • Compliance
  • Weird Science
  • Tiptoes
  • The Invitation
  • Must Love Dogs
  • The Spoils of Babylon
  • Holy Smoke
  • The Tree of Life
  • The Tree of Life
  • Dark Places
  • Untamed Heart
  • Deadpool
  • An American Werewolf in London
  • The Witch
  • Coffy
  • Mustang
  • Grind
  • She's Having a Baby
  • Married to the Mob
  • Looking for Mr. Goodbar
  • Vertigo
  • The Spectacular Now
  • Ex Machina
  • Forbidden Planet
  • Spotlight
  • Anomalisa
  • Carol
  • Creed
  • The Best Man
  • Megamind

World Map

Highly rated films Jourdain is yet to see

  • Your Name.
  • Aquarius
  • A Silent Voice
  • Sense8: A Christmas Special
  • Bad Black
  • Manchester by the Sea
  • Dou kyu sei – Classmates
  • Sing Street

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more