Highest rated films

  • Little Women

    ★★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★★

  • Crawl

    ★★★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Honey Boy

    ★★★★½

  • The Other Lamb

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Evil Dead II

    ★★★★★

  • Badlands

    ★★★★★

  • Face/Off

    ★★★★★

  • Harold and Maude

    ★★★★★

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • Charlie's Angels

    ★★★★★

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★★

  • The Hours

    ★★★★★

  • Shirkers

    ★★★★★

  • O.J.: Made in America

    ★★★★★

  • Alice Doesn't Live Here Anymore

    ★★★★★

  • Away We Go

    ★★★★★

  • Amazing Grace

    ★★★★★

  • The Great Muppet Caper

    ★★★★★

  • Second Act

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 715 Films watched
  • 59.6 Average per month
  • 13.8 Average per week

Milestones

First Film

New Year, New You

Jan 1

Most Watched

Little Women

twice

Happy Death Day 2U

twice

Alita: Battle Angel

twice

Vision Portraits

twice

Child's Play

twice

Last Film

The Mosquito Coast

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
396 films
Comedy
233 films
Thriller
177 films
Romance
168 films
Horror
154 films
Crime
85 films
Mystery
71 films
Sci Fi
66 films
Fantasy
58 films
Action
55 films
USA
614 films
UK
73 films
Canada
41 films
Germany
27 films
France
25 films
Spain
11 films
Ireland
10 films
Belgium
8 films
Italy
7 films
China
6 films
English
685 films
Spanish
47 films
French
44 films
Italian
29 films
German
18 films
Portuguese
12 films
Chinese
8 films
Korean
5 films
Arabic
5 films
Cantonese
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 155 Added 229

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jourdain’s most liked review

Little Women

★★★★★

I am... overwhelmed with gratitude.

More reviews

Jourdain’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Hottie & The Nottie
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Apocalypse Babies

Films Jourdain watched in 2019

  • The Mosquito Coast
  • Fried Green Tomatoes
  • Prime
  • American Splendor
  • Julie & Julia
  • Hanging Up
  • Wicker Park
  • Steve Jobs
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Jobs
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Little Women
  • Kate Plays Christine
  • The Hottie & The Nottie
  • Neighbors
  • Apollo 13
  • A Beautiful Mind
  • Mission: Impossible
  • Connie and Carla
  • Cutthroat Island
  • How to Deal
  • No Good Deed
  • Acrimony
  • Addicted
  • When the Bough Breaks
  • The Perfect Guy
  • Mary Poppins
  • The Sound of Music
  • Plush
  • The Philadelphia Story
  • The Santa Clause
  • Margaret
  • The Muppet Christmas Carol
  • Cats
  • Bliss
  • Middle of Nowhere
  • London Fields
  • Second Act
  • Mad Money
  • Mortal Engines
  • The Dark Knight Rises
  • Side Effects
  • The Lords of Salem
  • Beast
  • A Few Good Men
  • Fireproof
  • Mom's Got a Date with a Vampire
  • Jack
  • Contagion
  • Because I Said So
  • The Sisterhood of Night
  • M.F.A.
  • Black Christmas
  • Little Women
  • Nappily Ever After
  • About Time
  • The Holiday
  • Match Point
  • Cane River
  • Saint Frances
  • Away We Go
  • Revolutionary Road
  • Knives and Skin
  • Coming Home
  • Charlie's Angels
  • Zenon: Girl of the 21st Century
  • The Great Muppet Caper
  • Burning Cane
  • Cameraperson
  • Three on a Match
  • Please Give
  • Blue Jasmine
  • You're Next
  • Mambo Italiano
  • Tabloid
  • Love Letters
  • Crossing Delancey
  • Fences
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • Roman J. Israel, Esq.
  • The Birth of a Nation
  • Beloved
  • Beasts of the Southern Wild
  • Mother of George
  • Loving
  • The Paperboy
  • Dear White People
  • I Will Follow
  • Medicine for Melancholy
  • The Roommate
  • Fruitvale Station
  • The Butler
  • Django Unchained
  • Strong Island
  • An Oversimplification of Her Beauty
  • 20 Feet from Stardom
  • 12 Years a Slave
  • Paris Is Burning
  • Shakedown
  • Mary Shelley
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Steel Magnolias
  • Disappearing Acts
  • Soul Food
  • The Hate U Give
  • Belle
  • Fish Tank
  • Precious
  • The Help
  • Knives Out
  • Minding the Gap
  • Waist Deep
  • Kiki
  • The Black Godfather
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Me, Myself & Irene
  • We Have Always Lived in the Castle
  • Hale County This Morning, This Evening
  • O.J.: Made in America
  • Superstar
  • See You Yesterday
  • The Fighter
  • Queen & Slim
  • Menace II Society
  • The Strangers
  • The Players Club
  • Poetic Justice
  • Dead Presidents
  • New Jack City
  • Malcolm X
  • The Spy Who Dumped Me
  • Under the Tuscan Sun
  • Modern Romance
  • Wild at Heart
  • Sleepover
  • The First Wives Club
  • The Ladies Man
  • Birth
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • A Guy Thing
  • True Romance
  • Gun Crazy
  • Badlands
  • Natural Born Killers
  • Bonnie and Clyde
  • The Irishman
  • O
  • Paid in Full
  • Fort Tilden
  • The Kindergarten Teacher
  • The Laundromat
  • The Death of Stalin
  • Inside Llewyn Davis
  • The Cabin in the Woods
  • The Social Network
  • Can of Worms
  • Smart House
  • Apocalypse Now
  • The Last Detail
  • In Her Shoes
  • Black Swan
  • Pumpkin
  • The Talented Mr. Ripley
  • Christine
  • Jack & Diane
  • The Moth Diaries
  • Miami Vice
  • The Assistant
  • De Lo Mio
  • Little Joe
  • Happy Death Day 2U
  • Lost in America
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Three of Hearts
  • The Haunting
  • Collateral
  • Sleepwalk
  • Alita: Battle Angel
  • The War of the Roses
  • Empty Metal
  • Midnight in Paris
  • You Are Not I
  • The Devil's Rejects
  • The Squid and the Whale
  • The Rain People
  • When a Stranger Calls
  • The Lighthouse
  • Haunted Honeymoon
  • I'm Just F*cking with You
  • The Amityville Horror
  • Ravenous
  • Watchmen
  • Sator
  • Hellraiser
  • Wounds
  • Vision Portraits
  • Swallow
  • Pumpkinhead
  • Knife+Heart
  • Daniel Isn't Real
  • Honey Boy
  • Buffy the Vampire Slayer
  • The Wind

See all 715

World Map

Highly rated films Jourdain is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Invisible Life
  • Kumbalangi Nights
  • 1917
  • And Then We Danced
  • Jojo Rabbit
  • Rocks
  • So Long, My Son

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more