• Death to 2021

    ★★

  • Single All the Way

    ★★

  • The Lost Daughter

    ★★★½

  • C'mon C'mon

    ★★★★★

  • Parallel Mothers

    ★★★½

  • A Tale of Love and Desire

    ★★★½

  • Paris, 13th District

    ★★★½

  • The French Dispatch

    ★★½

  • Playground

    ★★★★

  • Annette

    ★★½

  • 22 vs. Earth

    ★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • Seaspiracy

    ★½

  • Nobody

    ★★★½

  • Petite Maman

    ★★★★★

  • Moxie

    ★★½

  • The Mauritanian

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Passing

    ★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • The Minimalists: Less Is Now

    ★★½

  • Death to 2020

    ★★★

  • Lost at Christmas

  • Riders of Justice

    ★★★½

  • Castro's Spies

    ★★★½

  • Our Midnight

    ★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • After Love

    ★★★★

  • Run

    ★★

  • Sacred Cow: The Nutritional, Environmental and Ethical Case for Better Meat

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Supernova

    ★★★½

  • Kiss the Ground

    ★★★½

  • On the Rocks

    ★★★

  • Love Affair(s)

  • The Mystery of D.B. Cooper

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★½

  • Limbo

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

    ★★★

  • Enforcement

    ★★★½

  • Honey Cigar

    ★★★½

  • Love, Guaranteed

    ★½

  • Spring Blossom

    ★★

  • Tenet

    ★★★

  • Rosa's Wedding

    ★★★

  • Miraculous

  • Summer of 85

    ★★

  • Hamilton

    ★★★★

  • The Narcissistic Fish

  • Screened Out

    ★★★

  • Gagarine

    ★★★

  • The Last Dance

    ★★★★

  • How to Be a Good Wife

    ★★½

  • Mogul Mowgli

    ★★★

  • The Nest

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★½

  • Working Girls

    ★★½

  • Shirley

    ★★★½

  • Zola

    ★★★½

  • Black Bear

    ★★★

  • Jumbo

  • Air Conditioner

    ★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★

  • Felicità

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★★

  • How to Steal a Country

    ★★★

  • The Translators

    ★★★½

  • A Special Gift - A Troublemakers Story

    ★★★