colette has logged 498 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's Love I'm After

It's Love I'm After

1937
×
Edit this entry  
31
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
Read the review Edit this entry  
30
8½

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
Read the review Edit this entry  
30
Un salut à Henri Langlois

Un salut à Henri Langlois

2014
×
Edit this entry  
30
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Les 3 Boutons

Les 3 Boutons

2015
×
Edit this entry  
29
Hair Love

Hair Love

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
Edit this entry  
29
The So-Called Caryatids

The So-Called Caryatids

1984
×
Edit this entry  
29
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
Edit this entry  
29
The Fiancés of Mac Donald Bridge

The Fiancés of Mac Donald Bridge

1961
×
Edit this entry  
29
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★★
Edit this entry  
28
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
Read the review Edit this entry  
27
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
Read the review Edit this entry  
27
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Edit this entry  
27
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
Edit this entry  
27
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
Edit this entry  
26
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★
Edit this entry  
26
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
Edit this entry  
26
Women Reply

Women Reply

1975
×
Edit this entry  
26
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★½
Edit this entry  
26
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
Read the review Edit this entry  
24
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Soft Skin

The Soft Skin

1964
×
★★★½
Edit this entry  
24
Salt

Salt

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Edit this entry  
23
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
Edit this entry  
21
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★½
Edit this entry  
18
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Homicide Bureau

Homicide Bureau

1939
×
Read the review Edit this entry  
17
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
Edit this entry  
17
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★
Edit this entry  
16
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★
Edit this entry  
16
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
14
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
Edit this entry  
14
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry