• Lamb

    Lamb

    ★★★½

    Massive points for bravery both on the themes and concept. It lacks a tighter narrative but its lovely to watch.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

    This is honestly an achievement.

  • The Humans

    The Humans

    ★★★★

    Outstanding filmmaking.

  • Belfast

    Belfast

    ★★½

    It might be well meant, but thats all it is unfortunately. It falls flat because of how meandering and surface level it seems to a point where I was completely turned off emotionally and started noticing how poorly edited the film is and how it goes from song to song with such overly bland nostalgia. Some performances are okay and there are some beautiful interactions spread through out but in the end Belfast feels much hollow than it thinks it is and even the filmmaking doesn’t match the tone or the narrative itself. Which is a real shame.

  • Nitram

    Nitram

    ★★★½

    Although well made and well acted it lacks a point to it, specially when dealing with such a hard subject matter. There is much surface but not enough nuance most of the times which makes it not only less than it could be but also a bit too much exploitative for my own taste.

    I reinforce this tho, it is well made, Kurzel is a great director, no questions asked on that part.

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★★

    This is so fun it made me forget I have academic responsibilities.

  • Titane

    Titane

    ★★★★★

    This is the masterpiece 2021 gave us.

  • Midnight Mass

    Midnight Mass

    ★★★

    It doesn't lack potential but it lacks execution.

  • Youth

    Youth

    ★★★★

    I'm done with the main filmography of Paolo Sorrentino and, as questionable and sometimes really undisciplined as he is with his pacing and ghastly gender politics, this guy is one of the most interesting minds in cinema right now. The whole craft of his films are absolutely impeccable and so are the performance but what really comes to mind its his amazing ability to write insightful, witty and fun dialogue like not many of his contemporaries can.

    This is more…

  • Spectre

    Spectre

    ★★★½

    I think this is way to overhated, even by me at a point. Is much better than I remembered .

  • La Dolce Vita

    La Dolce Vita

    ★★★★★

    Preparing to watch The Great Beauty by watching this was a mistake. Anything will look like trash next to this.

  • Il Divo

    Il Divo

    ★★★

    Even if Sorrentino’s filmmaking is great as ever, this one feels way too overstuffed for its own good and the themes of the film succumb to way to ambitious script.