Ron has logged 113 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Infinite Football

Infinite Football

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Alias Grace

Alias Grace

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wall Street: Money Never Sleeps

Wall Street: Money Never Sleeps

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Salt

Salt

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Monsters

Monsters

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Rental

The Rental

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
You Don't Nomi

You Don't Nomi

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Trigonometry

Trigonometry

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Summer School

Summer School

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Big Wednesday

Big Wednesday

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Now and Then

Now and Then

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry