• Pretend It's a City

    ★★★★

  • A Teacher

    ★★★

  • Mank

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Run

    ★★

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Baby God

    ★★★

  • Emma.

    ★★½

  • Black Bear

    ★★★★

  • Watchmen

    ★★★★

  • Zombieland: Double Tap

  • Knives Out

  • Joker

  • First Cow

  • Uncut Gems

  • Midsommar

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

  • Us

  • The Farewell

  • The Favourite

  • Hereditary

    ★★★★

  • Shirkers

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • mother!

  • Lady Bird

  • First Reformed

  • Twin Peaks: The Return

  • Call Me by Your Name

  • Ingrid Goes West

    ★★★

  • 20th Century Women

  • Moonlight

  • Arrival

    ★★★★

  • La La Land

    ★½

  • The Love Witch

  • An Inspector Calls

    ★★½

  • Carol

  • Ex Machina

  • Inherent Vice

  • Gone Girl

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • The Babadook

  • The Wolf of Wall Street

  • American Hustle

  • Her

  • The Purge

  • The Bling Ring

  • A Teacher

    ★★½

  • Skyfall

    ★★★

  • Spring Breakers

  • Frances Ha

  • The Dark Knight Rises

  • 21 Jump Street

  • Crazy, Stupid, Love.

  • Melancholia

  • Midnight in Paris

  • The Social Network

  • Catfish

    ★★★

  • The King's Speech

  • Black Swan

  • Scott Pilgrim vs. the World

  • Inception

  • Alice in Wonderland

  • Blue Valentine

  • Sherlock Holmes

  • Fantastic Mr. Fox

  • A Serious Man

  • Jennifer's Body

    ★★★★★

  • The Hangover

  • Coraline