Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The East

The East

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Edit this entry  
24
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★★
Edit this entry  
06
L'Argent

L'Argent

1983
×
Edit this entry  
03
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
New York Stories

New York Stories

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
28
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
27
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
M

M

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
12
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
10
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry