Robert has logged 288 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Into the Woods

Into the Woods

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Bridge Too Far

A Bridge Too Far

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Anney in the City

Anney in the City

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Firm

The Firm

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stargate

Stargate

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Apollo 18

Apollo 18

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Cell

The Cell

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Knowing

Knowing

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry