Robin has logged 252 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Birdboy: The Forgotten Children

Birdboy: The Forgotten Children

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Education

Education

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Claus Family

The Claus Family

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lucy

Lucy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
ON-GAKU: Our Sound

ON-GAKU: Our Sound

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Mule

The Mule

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cult

Cult

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mummy

The Mummy

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
After

After

2019
×
Read the review Edit this entry