Robo has written 26 reviews for films during 2018.

  • The Other Side of the Wind

    The Other Side of the Wind

    ★★★★

    It's hard to find words.

    It's two Orson Welles' films directing them as if he wasn't Orson Welles, a semi-autobiographical-mockumentary that was ahead of it's time and still ahead of what most would do with medium now.

    The film-within-the-film is without dialogue, the "documentary" part is chock-full of great dialogue. It says a lot of about film-making, celebrity, the enigma of a person, sexuality, friendships, relationships, betrayal, suicide -- all the things Orson seemed to be beset by throughout his…

  • A Wrinkle in Time

    A Wrinkle in Time

    ★★

    It's weird. That's the major takeaway.

    It's also earnest, heartfelt, whimsical, and baffling. That's baffling in the bad way.

    Imagine if Interstellar focused on young Murph fighting the metaphysical to rescue her dad and you basically have A Wrinkle in Time, only instead of an ecological disaster killing the planet - bad vibes from outer space are making people insecure and jealous - dun dun dun.

    It's so streamlined that it's clearly missing chunks, and while looking beautiful and bright…

  • Apostle

    Apostle

    ★★★

    Listen, this movie leaves you with a lot of unanswered questions, Bee-Hive Head? What was "She"? Why do characters do the things they do in the third act? Who thought these choreographed fight scenes fit the tone of this particular film? Seriously, what was up with Bee-Hive Head -- I need to know!

    It's a mish-mash of a bunch of films you've either seen before, or just felt like you've seen before. It's not exactly enjoyable, it's a dirge, but…

  • Mr. Arkadin

    Mr. Arkadin

    ★★★

    Orson Welles is the Icarus myth personified in 20th century film making. With his first try out of the gates and he created something so wildly brilliant that it burned his wax wings and though moments of brilliance followed, his plummeting was marred by studio interference, lack of funding, ramshackle productions and most cuttingly - ambition.

    Mr. Arkadin or Confidential Report suffers more than others. The edit, even in this version is all over the place in terms of pacing,…

  • Private Life

    Private Life

    ★★★★

    There’s nothing more cinematic than a depressed Paul Giamatti being frustrated and disinterested with hardcore pornography.

  • Clouds of Sils Maria

    Clouds of Sils Maria

    ★★★★½

    You know a movie is well-made when at the end of any scene you can think to yourself, “the whole movie could have been two hours of that”.

  • Uptown Girls

    Uptown Girls

    ★★★

    You know what? I don’t fucking care. Filmstruck just announced it’s folding. The world is on fire. I’m drinking and this film kinda reminded me of the years when 00 films tried to replicate the simplicity of 60’s romantic comedies and Brittany Murphy was a fucking treasure and fuck everything. The music sucks, but that might kinda be the point at this point in time? Who cares? No one cares. That’s the point. You can have everything and everything can…

  • The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

    The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

    ★★★★

    A day in the life of one of America’s premier poets and artists of the 20th century. A small glimpse that widens the eye, touches the soul, and speaks universally while whispering about a moment.

  • Hotel Rwanda

    Hotel Rwanda

    ★★½

    I think a lot of reviews from kids watching this film in High School really bumped up the ratings on this film both here and on IMDB. Like, it's not that good, people.

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★★½

    Can we get the Rodger Deakins praise out of the way first? Because HOLY FUCK is this a gorgeous movie. The fact that they didn't hand him ten Oscars as retribution is more egregious than him only winning one at all.

    And Denis, my man. How is it that characters with one scene give Oscar-worthy performances, or actors who normally aren't very strong deliver the fuck out of this material? This is a masterclass of not only visual story-telling but…

  • It

    It

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    So, I love the book, if that invalidates my opinion in your view, don't read on. 2nd warning, I pretended to give faint praise to to the film from what I remember from when I watched IT the fist time then used the rewatch to explode all my issues with the film so . . . .

    So I'll start with what I think the film did right or at least what were smart decisions:

    1) Moving the story forward…

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★½

    I used to think this was my 2nd favorite Christopher Nolan film, but re-watching it has convinced me that that this is the essential film to view to find out what Christopher Nolan is all about. It's dug deep into details, it has great stars and odd cameos, it fucks with time, a lot of it's practical and what's not is backed up by science that I can't understand, it's obsessed with the process of things it's cold and emotionally…