Robo has written 40 reviews for films during 2019.

  • It's a Wonderful Life

    It's a Wonderful Life

    ★★★★½

    “Where’s the money?! Where’s the money, you fat motherfucker! Where’s the money?!” 

    First watch. Pretty damn good. What a weird third act twist. 

    And uh, Potter still got that 8k. Wtf.

  • GoodFellas

    GoodFellas

    ★★★★★

    A perfect Christmas movie because it’s a perfect movie - what.. you think I’m funny?

  • 6 Underground

    6 Underground

    ★★

    What’s bizarre about this movie is that whether you love or hate Michael Bay you know exactly what you’re going to get. 

    The action set pieces here are genuinely impressive if not only for the fact that no one does them like this. This isn’t focused on clean choreography or long takes or “reality”, this is all about kinetics. After a dull meandering VO from Reynolds the film slams you into a ridiculous set piece that is without context and…

  • Toy Story 3

    Toy Story 3

    ★★★★

    Fuck this goddamn movie.

  • Watchmen

    Watchmen

    ★★½

    First of all it’s a real shame that a film I have so many problems with contains two Leonard Cohen songs. 

    Secondly, HBO is doing lots of squids falling from the sky, this movie could’ve done just one really big one.

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★

    1) The Burrow
    2) Flying Car
    3) Dobby
    4) Great Mystery 
    5) best Quidditch match
    6) GILDEROY LOCKHART 
    7) Pasletoungue 
    8) Spiders
    9) Hagrid backstory
    10) Ginny 
    11) Lucius 
    12) Dumbledore’s office 
    13) Fawkes
    14) Madam Pomfrey 
    15) Tom Riddle
    16) Basilisk 
    17) “A free Elf”
    18) cake on that lady’s head 
    19) it’s the longest film in the entire series and adapts the most of the book of all the films. Prisoner adapts the material well, but 4 should’ve been longer, 5 should’ve been longer etc etc. Chamber adapts the source material the most faithfully. Chamber is the movie for book lovers. 
    20) Colin Creevey

  • Happy Death Day 2U

    Happy Death Day 2U

    ★★★½

    They’re both good! WTF?!

  • Rushmore

    Rushmore

    ★★★★½

    This has always been my favorite Wes Anderson. It came to me at the right time and struck the the right chord. 

    Today was the first time I watched the Criterion Blu-Ray and realized that Connie Neilson and *the* Dennis the Menace were in the cast and then Wes Anderson mentioned Powell and Pressburger which totally made connections in my brain I didn’t know were there. 

    Life and Death of Colonel Blimp and Red Shoes are my top two P&P films and they get name dropped and suddenly all became clear. 

    This film is fantastic. 

    Thank you Criterion.

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

    As a stand-alone this may not be spectacular. But as an epilogue it is fantastic.

  • Joker

    Joker

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Hey guys, did you know that this film is inspired by Taxi Driver?

    I think where this film suffers is in its connection to the DC universe, and how it muddies it’s own point in the end. Okay, Gotham, sure, Thomas Wayne running for Mayor? Sure. Having a whole sub-plot about Thomas Wayne being Arthur’s dad? Yeah, no.

    Taxi Driver on the other hand follows through with its characterization and the films leads to an inevitability that is then upended…

  • Burden of Dreams

    Burden of Dreams

    ★★★★½

    “Even the stars up here in the sky look like a mess. There is no harmony in the universe. We have to get acquainted to this idea that there is no harmony as we have conceived it. But when I say this all full of admiration for the jungle. It is not that I hate it, I love it, I love it very much, but I love it against my better judgment.”

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★★½

    Never in my wildest dreams did I think I'd see Tommy Lee Jones make webcam videos about God and aliens.