• The Last Duel

    The Last Duel

    ★★★★★

    Ladies and Gentlemen, entering the ring with 4 Best Director nominations and zero wins, the man who gave you nightmares with Alien, who gave you “the Blade Runner aesthetic”, who gave you the rare double Lead Actress Oscar noms for Thelma and Louise, the man who asked “are you not entertained”, the bringer of superior Director’s cuts, the cranky Englishman who hates the upper-crust, standing at a staggering five-foot-nine, at 83 years young and still going strong, the County Durham…

  • Rashomon

    Rashomon

    ★★★★★

    Marge: “But I thought you liked Rashomon?”

    Homer: ”Thats not how I remember it.”

  • Macbeth

    Macbeth

    ★★★½

    Mostly a cinematography showcase, but what a showcase!

  • The King

    The King

    ★★★½

    Needed more Falstaff.

  • Outlaw King

    Outlaw King

    ★★★½

    Kinda feels like it’s on fast forward a bit. As if there’s a phantom scene in between the ones that we got and Netflix surreptitiously installed a virus to skip ahead. 

    I don’t mind this trying to be “the gritty true story” to Braveheart’s 1990’s epic romanticism, because the look of this film is impressive in its own way, but it’s also rewriting and obscuring history for its own reasons.

    Arron Taylor Johnson is great as a 1300’s psycho Scottish bum,…

  • Robin Hood

    Robin Hood

    ★★★★

    Don’t get the hate. The only point I could place against it is that Cate Blanchett kinda outclasses Crowe in every scene they have together. I don’t know if that’s because Crowe is so worried about keeping his weight down, or if this shits just easy for Cate.

    However, it's a beautiful film with a murderer’s row of great actors. Oscar Isaac is pretty great at being a whiny, arrogant shit-heel, Mark Strong is a real bastard, and you have…

  • 1492: Conquest of Paradise

    1492: Conquest of Paradise

    ★★½

    The first hour lulls you in to thinking it might have some heat behind it, but once Columbus comes back to the Caribbean, it’s performing at a lesser quality and is much more cloying when it should be delving into Aguirre or at least Cobra Verde territory, but it’s hampered by its fatal flaw of trying to cast Columbus as a hero. 

    I have a feeling the only reason this was made was to capitalize on the 500th anniversary of Columbus’…

  • The Duellists

    The Duellists

    ★★★½

    The Last Duel is gonna rule so hard.

  • The Counselor

    The Counselor

    ★★★★★

    “There is no choosing, only accepting. The choosing was done a long time ago. Are you there, Counselor?”

    I can’t believe that a movie this beautiful and filled with so much dread gets dismissed out of hand so easily. It has a sort of “comfort watch” ability for me. It’s so dense and follows the arc of a tragedy so well, that all you can really do is sit back and be subdued by it. 

    An indelible masterpiece. A complete work that observes without pity or remorse the absolute banal horror that lies within the center humanity. 

    Just fantastic.

  • Black Hawk Down

    Black Hawk Down

    ★★★★½

    One of the most propulsive war films that never lessens it’s grip. Incredible filmmaking with an amazingly deep cast.

  • Gladiator

    Gladiator

    ★★★★★

    It took a series of minor miracles that allowed Gladiator to even go from idea to film, and then it took a thousand and one strokes of luck and brilliance to make the film as good as it is. 

    The 3hr making-of documentary Strength and Honor: Creating the World of Gladiator, is a fascinating look at how much went into creating a film of this size and scope. 

    Gladiator is a masterpiece on every level. A beautiful and violent epic about one man’s journey to honor those he loves.

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★

    There’s a lot of ideas here, that I’m not sure are paid off well, or at least well enough, and sometimes that ambiguity is good but mostly it’s just kind of frustrating.

    I will say there were a few twists I expected to happen and they were usually upended. I think the ending is too convenient and not all that satisfying, and the beginning is kinda rough but the one standout is Mulligan’s performance which feels human despite the contrivances the plot puts her through.