Robo has written 81 reviews for films rated ★★½ .

  • Boiler Room

    Boiler Room

    ★★½

    The Pup of Wall Street. 

    Kinda wished it had an actual ending, or actually showed the glamour / debauchery that this no-holds-barred capitalism would garner, but instead it plays it pretty safe and shows none of the consequences.

  • Draft Day

    Draft Day

    ★★½

    The dadliest of Dad movies that involves no violence, a bunch of “that guy” character actors, and its about a bunch of dudes agonizing over a fairly ridiculous thing.

  • 1492: Conquest of Paradise

    1492: Conquest of Paradise

    ★★½

    The first hour lulls you in to thinking it might have some heat behind it, but once Columbus comes back to the Caribbean, it’s performing at a lesser quality and is much more cloying when it should be delving into Aguirre or at least Cobra Verde territory, but it’s hampered by its fatal flaw of trying to cast Columbus as a hero. 

    I have a feeling the only reason this was made was to capitalize on the 500th anniversary of Columbus’…

  • Fahrenheit 451

    Fahrenheit 451

    ★★½

    Good way to feel guilty about all those books I’ve bought and haven’t read yet.

  • Oblivion

    Oblivion

    ★★½

    Like a two hour perfume commercial set in an Apple branded apocalypse.

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★½

    I think Tom Hardy wrote a Venom script in 1993 and presented it as if it just came to him.

  • Armageddon

    Armageddon

    ★★½

    Components. American components, Russian Components, ALL MADE IN TAIWAN!

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens

    ★★½

    I’m not here to yuck someone’s yum - but this just doesn’t do it for me. Aesthetically I like it, and I’ll admit the first flight of the Flacon is fun, but I don’t understand why, with free reign to make any new story in this universe, they decided to devalue the ending of the OT and basically play out the same story over again. 

    Kylo Ren doesn’t really make much sense either. He had Leia and Luke to tell…

  • Return of the Jedi

    Return of the Jedi

    ★★½

    I’ve been on this journey from Phantom to Jedi, and boy, am I glad that Emperor guy is dead and definitely won’t just come back somehow.

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★½

    Tomorrow, and tomorrow, and tomorrow,

    Creeps in this petty pace from day to day,

    To the last syllable of recorded time;

    And all our yesterdays have lighted fools

    The way to dusty death. Out, out, brief candle!

    Life's but a walking shadow, a poor player,

    That struts and frets his hour upon the stage,

    And then is heard no more. It is a tale

    Told by an idiot, full of sound and fury,

    Signifying nothing.

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★½

    Anakin needs to chill like 1000%.

  • Tomorrowland

    Tomorrowland

    ★★½

    Why didn’t 75% of the movie be an awe inspiring chase movie through Tomorrowland with retro-futurism bursting through the seams? Why does so much of it take place in pickup trucks? Why isn’t the Casey character also an inventor, maybe inventing some shit to save the planet instead of just a girl who asks “what are we doing to fix it”, and vandalizing construction equipment?

    There’s so much dumb shit in this very pretty movie. 

    Someone needs to let Brad Bird know that it’s okay to be one of the best western animation directors and he doesn’t necessarily have to branch out into live action.